Veža pre dážďovníky/
Bratislava – Kramáre

2016

Veža pre dážďovníky je snahou postaviť „obytnú zónu“ iba pre nich, so 120 búdkami, využiť architektonickú/dizajnérsku ambíciu (ktorá bola vložená do objektu) na spropagovanie témy.
120 búdiek x pár dážďovníkov, ktorý denne zje 20 000 komárov = o 2 400 000 komárov menej, každý deň!

prtf_projekt_dazdovniky_06
prtf_projekt_dazdovniky_04

Dážďovník obyčajný sa počas storočí plne prispôsobil životu v urbánnom prostredí. Stalo sa tak v dôsledku úbytku starých stromov v hospodárskych lesoch, preto osídlil nedokonalosti
a štrbiny v našich budovách - rôzne vetracie otvory a štrbiny medzi panelmi, podkrovia
v tehlových domoch.

prtf_projekt_dazdovniky_02

Počas zatepľovania, ktoré je v súčastnosti veľmi rozšíreným trendom, dochádza k likvidácii ich hniezd a zimovísk a dokonca k priamemu úhynu týchto živočíchov v stavbách, keď sú tam mnohokrát zamurované. Za posledných 10 rokov klesla populácia dážďovníkov v mestách na Slovensku o 50 %. OZ BROZ už 4 roky obhliada budovy a inštaluje náhradné búdky na hniezdenie týchto druhov priamo do zateplenia.

Veža je umiestnená na Kramároch blízko existujúcej populácie, aby ju dážďovníky prirodzene našli a obsadili. Bola navrhnutá v spolupráci architektov a ochranárov tak, aby vhodne napĺňala nároky na hniezdenie dážďovníka obyčajného. Predpoklad, že bude atraktívna nielen pre dážďovníky, ale aj pre ľudí, sa potvrdil ešte pred realizáciou.

Financie na stavbu sa podarilo získať v crowdfundingovej kampani na portáli StartLab, kde na jej realizáciu prispelo 247 ľudí. Za jeden mesiac sa podarilo vyzbierať 5957 €. Mená mnohých podporovateľov sú umiestnené priamo na búdkach. Okrem toho finančne, prácoui materiálom prispelo viacero spoločností a mestská časť Bratislava – Nové mesto.

Základom je drevených 120 búdok s rozmermi 200 x 250 x 350mm. Tie boli s pomocou firemných dobrovoľníkov upravené na mieru, osadené do oceľového nosníka s vonkajším priemerom 4 metre. Kruh je vztýčený na troch typových betónových stĺpoch, ktoré sa bežne používajú na elektrické vedenie.

prtf_projekt_dazdovniky_07
prtf_projekt_dazdovniky_03
prtf_projekt_dazdovniky_01