Strešná krajina centra mesta má obrovský potenciál ako nová neobjavená vrstva verejného priestoru. Je mnoho dôvodov, pre ktoré je ťažké využiť ho (koľko verejne prístupných striech poznáte?) - nekompatibilná náplň budovy a jej režim, statika, technický stav, prístup, požiarna bezpečnosť. Avšak na niektorých miestach a pre niektorých aktérov sú tieto otázky riešiteľné a tam stojí za to skúšať hľadať schodnú cestu. Vytvoriť nové námestie alebo park je takmer nemožné, zato sprístupniť strechu existujúcej budovy áno.
Preskúmali sme aktuálny technický stav striech Starej tržnice, navrhli princíp rekonštrukcie a v spolupráci s Alianciou Stará tržnica hľadali nové možnosti praktického využitia, ako by bolo možné sprístupniť strechy pre verejnosť v dlhodobo udržateľnom režime.
Budova bola dokončená v roku 1910 a neskôr stavebne upravená. Jej technické riešenie a historická hodnota boli prvými rámcami, ktoré vymedzili priestor pre to, čo je možné a čo už nie. Hodnota má byť chránená, udržiavaná a prezentovaná. Okrem minulosti však zároveň existuje v prítomnosti a budúcnosti, ktoré treba tiež vziať do úvahy - je vystavovaná aktuálnym podmienkam a výzvam - globálne otepľovanie, nutnosť pracovať s prívalovými dažďami, potreba zlepšovania mikroklímy v mestskom prostredí.
Ďalšími vstupmi boli
- snaha dosahovať kvalitné vnútorné prostredie ekonomicky a ekologicky, bez potreby štandardnej klimatizácie,
- budova tržnice je intenzívne využívaná na víkendový predaj, ale aj kultúrne akcie, počas ktorých sa v nej nachádzajú stovky návštevníkov
- zmysluplné sprístupnenie striech verejnosti, architektúra podporujúca zážitok z existujúcich kvalít miesta.,
Zámer sa postupne rok po roku realizuje, jeho smerovanie sa vyvíja podľa priebežne získavaných skúseností z jeho prevádzky.
architekti: 2021 (Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká, Barbora Lesníková, Lukáš Lečko)
statika: Ivan Holub a Matúš Holub
klient: Aliancia Stará Tržnica
web: https://bunkyjelsava.sk/
návrh: 2020 – 2023